Neophodno je svakodnevno korištenje kreme za sunčanje širokog spektra SPF50+
- kiseline. Alfa (AHA) i beta hidroksi kiseline (BHA) mogu pomoći posvijetliti tamne mrlje na koži. Alfa hidroksi kiseline uključuju glikolnu, octenu, mliječnu, jabučnu i limunsku kiselinu. BHA uključuju salicilnu kiselinu. Ne samo da mogu posvijetliti tamne mrlje na koži, već mogu i oljuštiti mrtve stanice kože. Neki pomažu kod akni i usporavaju starenje.
- Vitamin C. Vitamin C je snažan antioksidans, koji također može posvijetliti tamne mrlje na koži. Sadrži AHA (limunsku kiselinu). Također je popularan tretman protiv starenja jer može povećati proizvodnju kolagena kako bi se izblijedile fine linije i bore.
- Retinoidi. Retinoidi su izvedeni iz vitamina A. Oni mogu pomoći u izblijeđivanju tamnih mrlja na koži smanjujući proizvodnju melanina, kao i pomoći pri obnovi kolagena i liječenju akni. Oni su jedan od najboljih proizvoda protiv starenja na tržištu.
- Kojična kiselina. Kojična kiselina smanjuje proizvodnju melanina slično hidrokinonu, ali s manje nuspojava. Međutim, može proći dulje da se vide rezultati s kojičnom kiselinom.
- Niacinamid. Niacinamid je derivat vitamina B3. Ometa proizvodnju melanina kako bi posvijetlio tamne mrlje na koži. Također pomaže povećati proizvodnju kolagena kako bi izblijedio fine linije i bore.
- Hidrokinon. Hidrokinon je dugo bio zlatni standard za smanjenje tamnih mrlja na koži. Brzo posvjetljuje kožu blokirajući proizvodnju melanina. Međutim, ima mnoge nuspojave, poput iritacije, crvenila i tamnjenja kože, a povezuje se i s rakom kod laboratorijskih životinja.
- sladić. Sladić je snažan antioksidans koji štiti kožu od oštećenja od sunca. Također sadrži spoj pod nazivom glabridin, koji ometa proizvodnju melanina kako bi posvijetlio tamne mrlje na koži. Može pomoći u povećanju proizvodnje kolagena kako bi se izblijedile fine linije i bore.
- Zaštita od sunca. Zaštita od sunca jedna je od najvažnijih stvari koje možete učiniti za svoju kožu. Ne samo da sprječava rak kože i bore, već i sprječava pojavu tamnih mrlja na vašoj koži. Neophodno je svakodnevno korištenje kreme za sunčanje širokog spektra SPF50+. Ne zaboravite ponovo nanijeti svakih 1-2 sata kada ste izloženi suncu. Šeširi sa širokim obodom i odjeća za zaštitu od sunca s UPF 50+ također pomažu. Bez obzira koji tretman odabrali za posvjetljivanje tamnih mrlja na koži, zaštita od sunca mora biti dio vaše rutine.
Profesionalni tretmani pigmentacije kože
Dostupni su neki profesionalni tretmani za posvjetljivanje tamnih mrlja na koži. Neki su trajni. Trebali biste razgovarati o svojim mogućnostima sa svojim liječnikom prije nego što nešto pokušate kako biste bili sigurni da je sigurno za vašu kožu. Neke opcije nisu prikladne za sve.
- Laseri. Neki laseri mogu ukloniti pigmentirane mrlje s kože. Neki ciljano ciljaju na pigment, dok drugi samo uklanjaju gornji sloj kože koji sadrži stanice koje proizvode pigment. To su trajnija rješenja, ali nose više nuspojava.
- Mikrodermoabrazija. Mikrodermoabrazija fizički uklanja dio gornjeg sloja epidermisa kako bi se uklonile tamne mrlje. Kontinuirana uporaba može pomoći u potpunom posvijetljivanju tamnih mrlja. Također ima dobre prednosti protiv starenja.
- Kore. Pilinzi sadrže veće doze AHA i BHA. Uklanjaju slojeve kože kako bi izblijedile tamne mrlje. Oni se kreću od površnih do dubokih, ovisno o vašim ciljevima liječenja. Što je dublji piling, to je više nuspojava.
- Kreme na recept. Kreme koje se izdaju na recept uključuju retinoide, hidrokinon i azelainsku kiselinu, koji mogu posvijetliti tamne mrlje na koži. Budući da su jače od krema bez recepta, imaju više nuspojava. Također, zahtijevat će dugotrajnu upotrebu kako bi se održale prednosti posvjetljivanja kože.
Nekoliko prirodnih proizvoda može pomoći u uklanjanju tamnih mrlja na koži. Ako to ne pomogne, postoje jači proizvodi bez recepta i profesionalni tretmani koji ih mogu izblijediti. Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego započnete s novim proizvodima kako biste bili sigurni da vam odgovaraju.
Retinoidi su najpoznatiji i najučinkovitiji tretmani protiv starenja. Otkriveni su početkom 1900-ih, ali FDA ih je odobrila i plasirala na tržište tek 1970-ih. Od tada su retinoidi doživjeli meteorski porast popularnosti, postavši gotovo uvriježena riječ. Postoji nekoliko različitih vrsta retinoida, a retinol je najpopularniji i naširoko korišten retinoid koji se prodaje bez recepta.
Ključni zaključci:
- Retinol je član obitelji retinoida, koja se sastoji od proizvoda dobivenih iz vitamina A.
- Retinol može pomoći u liječenju akni, izblijediti bore i tamne mrlje, poboljšati izgled ožiljaka i učiniti vašu kožu glatkijom i svjetlijom.
- Retinol je dostupan u slobodnoj prodaji u nekoliko formulacija.
- Uobičajene nuspojave retinola uključuju suhoću, crvenilo, iritaciju, upalu, bol i svrbež.
- Ako ste trudni, planirate trudnoću ili dojite, ne biste trebali koristiti retinol.
Retinoidi se dobivaju iz vitamina A. Retinol je vrsta retinoida. Retinol je najjači i najpopularniji retinoid koji se prodaje bez recepta. Jači retinoidi, poput tretinoina i tazarotena, dostupni su na recept.
Kako djeluje retinol?
Retinol djeluje na nekoliko načina kako bi pomogao raznim kožnim problemima i stanjima:
Povećava promet stanica radi pomlađivanja stanica kože.
Očisti mrtve stanice kože koje začepljuju pore i čine kožu bez sjaja.
Smanjuje proizvodnju sebuma (ulja), čineći kožu manje masnom i sklonom aknama.
Povećava proizvodnju kolagena i elastina, zadebljava kožu i čini je manje sklonom boranju.
Smanjuje gubitak vode i čini kožu «bunastijom».
Neutralizira slobodne radikale i sprječava razgradnju kolagena.
Retinol također liječi različita stanja kože:
Akne
Retinol uklanja mrtve stanice kože koje začepljuju pore i dovode do mitesera. Također smanjuje proizvodnju sebuma i ima protuupalna svojstva. Budući da je retinol slab retinoid, možda neće biti dovoljno jak za liječenje umjerenih i teških slučajeva akni.
Bore
Retinol pomaže kod bora na mnogo načina. Povećava proizvodnju kolagena i elastina, što zadeblja kožu i poboljšava njezin izgled. Stanjivanje kože kako starimo čini bore vidljivijima. Retinol neutralizira slobodne radikale koji uzrokuju razgradnju kolagena i elastina. Pomaže da vaša koža postane puna tako što sprječava gubitak vode.
Hiperpigmentacije
Retinol može izblijediti tamne mrlje uzrokovane suncem, aknama ili traumom povećavajući izmjenu stanica i ljušteći mrtve stanice kože. Retinol posvjetljuje kožu i ujednačava ten.
Gruba koža bez sjaja
Retinol eliminira mrtve stanice kože zbog kojih vaša koža izgleda dosadno i grubo, što dovodi do svjetlijeg i glatkijeg tena.
Ožiljci
Retinol može pomoći u izblijeđenju ožiljaka stimulirajući proizvodnju kolagena i uklanjajući mrtve stanice kože.
Koje su nuspojave retinola?
Postoji nekoliko uobičajenih nuspojava na početku rutine uzimanja retinola. Najčešći su suhoća, svrbež i iritacija. Ako se ne liječi, vaša koža može postati crvena i upaljena. To će dovesti do bolova, peckanja i oticanja.
Kako se koristi retinol?
Kada započne rutinu uzimanja retinola, većina pacijenata treba ga početi koristiti polako. Ako imate osjetljivu kožu, trebali biste ga početi koristiti jednom tjedno. Svaka 2 tjedna možete povećati učestalost korištenja ako vaša koža to podnosi. Tijekom nekoliko tjedana možete postupno povećati upotrebu retinola na svaku večer. Mnogi prvo isprobaju probnu točku na unutarnjoj strani ruku kako bi vidjeli je li to podnošljivo. Vaša noćna rutina retinola trebala bi započeti pranjem lica nježnim sredstvom za čišćenje. Ne želite ništa oštro što može dodatno iritirati vašu kožu. Odaberite hipoalergensko sredstvo za čišćenje bez boja i mirisa. Izbjegavajte sapune koji uništavaju vašu kožnu barijeru i oštećuju vašu kožu. Osušite se čistim ručnikom. Kada prvi put počnete uzimati retinol, pričekajte 30-60 minuta nakon pranja lica prije nanošenja retinola. To će smanjiti apsorbiranu količinu i nuspojave koje biste mogli osjetiti. Potrebna vam je samo količina retinola veličine zrna graška da biste ostvarili prednosti. Više nije bolje. Upotreba hidratantne kreme prije nanošenja retinola može pomoći u smanjenju nuspojava. Hidratantna krema nakon retinola je obavezna. Mnogi s osjetljivom kožom morat će «pomiješati» svoj retinol s hidratantnom kremom prije i poslije. Odaberite hidratantnu kremu koja je bez ulja, nekomedogena, bez mirisa i boja. Kada koristite retinol, svi vaši proizvodi trebaju biti nježni i hipoalergeni. Retinol se smije nanositi samo noću. Može se inaktivirati sunčevom svjetlošću, tako da ga nema smisla koristiti tijekom dana. Također, želite da se retinol nanese ispod guste noćne hidratantne kreme. Upotreba retinola može vašu kožu učiniti osjetljivijom na štetne učinke sunca. Iznimno je važno svakodnevno koristiti kremu za sunčanje sa SPF 50+ i ponovno je nanositi tijekom dana. Šešir širokog oboda također je koristan za zaštitu lica od izravne sunčeve svjetlosti. Postoji nekoliko formulacija retinola dostupnih u slobodnoj prodaji, uključujući kreme, serume, gelove, ulja i omekšivače. Često se odabir temelji na vašem tipu kože i podnošljivosti proizvoda. Pacijenti sa suhom, osjetljivom kožom imaju koristi od krema, ulja i emolijensa s retinolom koji više hidratiziraju. S druge strane, pacijenti s masnom kožom trebali bi birati retinol u formulacijama gela i seruma koji neće učiniti kožu masnijom. ulja i omekšivači. Često se odabir temelji na vašem tipu kože i podnošljivosti proizvoda. Pacijenti sa suhom, osjetljivom kožom imaju koristi od krema, ulja i emolijensa s retinolom koji više hidratiziraju. S druge strane, pacijenti s masnom kožom trebali bi birati retinol u formulacijama gela i seruma koji neće učiniti kožu masnijom. ulja i omekšivači. Često se odabir temelji na vašem tipu kože i podnošljivosti proizvoda. Pacijenti sa suhom, osjetljivom kožom imaju koristi od krema, ulja i emolijensa s retinolom koji više hidratiziraju. S druge strane, pacijenti s masnom kožom trebali bi birati retinol u formulacijama gela i seruma koji neće učiniti kožu masnijom.
Tko ne bi trebao koristiti retinol?
Iako je retinol izvrstan lijek s mnogim važnim dobrobitima za kožu, neki ga pacijenti ne bi trebali koristiti jer bi mogao biti štetan. Pacijentice koje su trudne, planiraju trudnoću i dojilje ne smiju koristiti retinol. Moglo bi potencijalno naškoditi bebi. Pacijenti s ekcemom i rozaceom mogu imati ozbiljne nuspojave retinola. Ako imate ekcem, trebali biste prvo isprobati probno mjesto da vidite kako će vaša koža reagirati. Počnite s najnižom snagom i povećavajte koliko se tolerira. Ako imate rosaceu, budite svjesni da bi to moglo izazvati nastup rosacee, stoga počnite polako i slušajte svoju kožu. Retinoidi su najbolji sastojak protiv starenja koji možete dodati svojoj rutini njege kože. Retinol je revolucionarni lijek koji je mnogima pomogao kod različitih kožnih problema.Za više informacija posjetitehttps://alkotox-official.top/hr/alkoholizam-i-radno-mjesto-ucinci-intervencije-i-programi-pomoci-zaposlenicima/ .